Co zrobić z oszczędnościami?
Gdzie można ulokować oszczędności? Mamy do dyspozycji wiele rozwiązań bankowych i nie tylko tych dostępnych w bankach, dzięki którym na pewno nasze oszczędności będą na siebie pracować. To chociażby lokaty bankowe oraz fundusze inwestycyjne, które z roku na rok gromadzą całkiem sporą liczbę klientów. Ostatnio narodził się także boom na polisolokaty, które dodatkowo mają dawać nam możliwość zabezpieczenia się na wypadek przykrych chorób i zapewniać godziwy byt naszym bliskim. Oczywiście na polisolokaty to lepiej uważać, bo w mediach coraz głośniej jest o jakiejś aferze z nimi związanej, a która jest nawet „lepsza” niż ta z Amber Gold.

A gdzie ulokować oszczędności poza bankami? Oczywiście takich pomysłów też jest co najmniej kilka. Do najpopularniejszych należą od lat zakupy nieruchomości wszelakiego rodzaju, bowiem te nie tracą na wartości w stosunku do aktualnego poziomu życia. Jeśli koszty nieruchomości nas przerastają, a nadal myślimy nad tym co można zrobić z oszczędnościami, to na pewno doskonałym rozwiązaniem okazać się może również kupno złota lub innych metali szlachetnych. Te również nie tracą na wartości na przestrzeni wielu lat, mimo że ich cena waha się minimalnie na przestrzeni lat ostatnich. Inwestowanie w kruszce to jest raczej dobry sposób na ulokowanie zaoszczędzonych pieniędzy, a nie na generowanie zysków.

Zamiast lokat niekiedy warto rozważyć inne propozycje. Na przykład fundusze inwestycyjne. Ale czy na pewno są to bezpieczne sposoby inwestowania i oszczędzania? Wielu niekompetentnych doradców bankowych lub finansowych porównuje najlepsze lokaty do tychże funduszy. Zapominają jednak nadmienić, że w odróżnieniu od lokat, fundusze są obarczone ryzykiem utraty części zgromadzonych pieniędzy. Musimy również wiedzieć, że pierwszy zysk z funduszy inwestycyjnych może nastąpić nawet po 10 latach! W tym czasie będziemy zobligowani do comiesięcznego odkładania składek, które w pierwszej kolejności zostaną wykorzystane na obsługę funduszu. W takiej sytuacji lokaty wydają się być bezpieczniejszą alternatywą dla oszczędnych, choć przynoszącą mniejszy zysk.

Dla wielu osób to oczywiście jednak giełda będzie najlepszym miejscem do lokowania pieniędzy, ale jednak inwestowanie na niej wiąże się ze sporym ryzykiem. Chociaż wielu osobom może się to wydawać zbyt trudne, związane z ogromną odpowiedzialnością i jeszcze większym ryzykiem, to inwestowanie na giełdzie jest jednym z najskuteczniejszych sposobów na pomnożenie swojego kapitału. Świadczy o tym chociażby fakt, że ponad trzy czwarte osób decydując się na tego typu inwestycje, wychodzi z nich na plusie lub z wynikiem zerowym. Oznacza to, że tylko niecałe dwadzieścia pięć procent graczy traci część swoich pieniędzy (rzadko zdarza się przepadek całości zainwestowanej sumy i ma on miejsce głównie w akcjach wysokiego ryzyka). Inwestowanie na giełdzie nie jest jednak zajęciem przeznaczonym dla każdego – dlatego osoby, które nie mają do tego żadnych predyspozycji, szybko dają się ponieść emocjom i nie potrafią przewidywać ruchów giełdowych, zazwyczaj powierzają swoje pieniądze profesjonalnym maklerom. Mają wtedy znacznie większą pewność zysków i nie muszą samemu martwić się o to, jakie kolejne kroki poczynić, które akcje kupić, a które sprzedać lub w co najlepiej w danej chwili zainwestować.

Czyli co można zrobić z oszczędnościami i gdzie je najlepiej ulokować? Osobiście proponowałbym dywersyfikację kapitału, czyli odpowiedni jego podział. Unikać raczej należy lokowania dużych sum pieniędzy w jeden instrument inwestycyjny. Lepiej jest część pieniędzy trzymać w postaci materialnej np. złota czy nieruchomości, część trzymać na lokacie lub koncie oszczędnościowym, a z mniejszą częścią eksperymentować na giełdzie lub wykupić udziały w funduszu inwestycyjnym.About

Nazywam się Marcin. Na tym blogu podejmuję tematykę finansów, psychologii i sportu. Zapraszam do komentowania i lajkowania moich wpisów.

View all posts by