Co można określić udaną inwestycją?
Co można nazwać udaną inwestycją? Przedstawię mój punkt widzenia na inwestycje na przykładzie filmów. Film zostaje wyprodukowany za 50 milionów, a paredziesiąt kolejnych milionów zostaje wydane na jego reklamę. Następnie ten film wyświetlany jest w 3000 kin w Stanach Zjednoczonych, więc przyjmijmy, że w jednym kinie ogląda go 500 osób dziennie, a bilet kosztuje 10 dolarów. Film zarabia więc po kilkanaście milionów dolarów dziennie w samych Stanach Zjednoczonych, więc inwestycja zwraca się z nawiązką. Film wyświetlany będzie też w innych krajach i zostanie wydany też na BluRay i DVD, a będzie też wypożyczany jako wideo na życzenie. Czyli nie będzie zarabiał przez kilka miesięcy wyświetlania w kinach, ale również w kolejnych miesiącach i latach. Oczywiście najwyższy zastrzyk gotówki producenci filmów zgarniają w pierwszych dniach wyświetlania filmu w kinach. Jeśli film spodoba się ludziom to będą go polecać swoim znajomym i kolejni ludzie wybiorą się do kina. Jeśli film będzie słaby to i zarobek będzie znacząco niższy, gdyż widzowie poinformują innych, że oglądanie danego filmu to strata czasu i pieniędzy.

Na stronie boxofficemojo.com można sprawdzić jakie kwoty zarabiały znana hollywoodzkie filmy pełnometrażowe. Podam od razu kilka przykładów filmów, które zarobiły najwięcej i tych, które przyniosły stratę:

udana inwestycja w filmGreen Lantern (niezbyt dobry film fantasy, dla widzów od 13 roku życia) został wyprodukowany za około 200 milionów dolarów, a zarobił na całym świecie niecałe 220 milionów dolarów, czyli niewielki zysk na plus.
Inny podobny przykład to film The Lone Ranger z Johnnym Depp’em wyprodukowany za 275 milionów dolarów, a który zarobił ledwo ponad 303 miliony wliczając w to sprzedaż wersji DVD i Blu-Ray. Inne źródła podają dane z których wynika, że film ten okazał się jeszcze większą klapą, bo zarobił 173 miliony dolarów, a produkcja pochłonęła ponad 300 milionów co daje stratę w wysokości 128 milionów dolarów.
Film Rambo 4 (film akcji, tylko dla widzów dorosłych) został wyprodukowany za ok. 50 milionów dolarów, a zarobił w kinach na całym globie 113 milionów dolarów. Zysk stosunkowo nieduży, co mogło być spowodowane brutalnością tego obrazu. Pewnie z tego względu producenci coraz częściej tworzą filmy dozwolone od lat 13, bo to głównie osoby niepełnoletnie są tutaj najszerszą grupą docelową odbiorców.
Film Avatar (film fantasy, od 13 roku życia) z kolei jest rekordzistą jeśli chodzi o zarobki, bo został wyprodukowany za około 500 milionów dolarów, a zarobił 2,787,965,087 dolarów (słownie: dwa miliardy i 700 milionów dolarów), czyli inwestycja zwróciła się i przyniosła ponad 500% zysku.
Z kolei budżet kultowej komedii Clerks wynosił tylko 27000 dolarów, a zarobiła ona prawie 3,900,000 dolarów, co oznacza zysk w wysokości ponad 14000%.
Rekordowym filmem jeśli chodzi o zysk z inwestycji jest jednak film Paranormal Activity nakręcony za 450,000 dolarów, który przyniósł ponad 89,000,000 dolarów, czyli 19800% zysku.

Te dwa ostatnie filmy można określić jako niebotycznie udana inwestycja, choć zyski rzędu 200 – 500 % są również godne pozazdroszczenia. Jeśli popatrzeć na to jakie zyski dla inwestorów proponują np. fundusze inwestycyjne (ok. 10% rocznie) to od razu widać dlaczego w Stanach Zjednoczonych powstaje tyle filmów. To się po prostu opłaca mimo, że istnieje ryzyko klapy i tego, że inwestycja nie przyniesie zysków, a nawet może się nie zwrócić.About

Nazywam się Marcin. Na tym blogu podejmuję tematykę finansów, psychologii i sportu. Zapraszam do komentowania i lajkowania moich wpisów.

View all posts by