Kupowanie, aby sprzedać
W poprzednim wpisie o sprzedaży na allegro pokazałem przykłady tego jak ilość sprzedanych sztuk towaru nijak się miała do przychodu danego sprzedawcy. Oczywiście teoretycznie sprzedający Ci posiadali podobne przedmioty, ale wyceniali je różnie. Różnica mogła wynosić nawet kilkadziesiąt procent między tym samym przedmiotem w podobnym stanie np. 19,99 zł i 29,99 zł. Co z tego wynika według mojej oceny? Skoro sprzedaż 100 sztuk przedmiotów miesięcznie generuje taki sam zysk jak sprzedaż 50 sztuk to bardziej opłaca się sprzedawać towar w lepszym stanie i drożej.

Pod uwagę trzeba tutaj brać fakt, że gdy wysłać będziesz musiał o połowę mniej paczek to mniej czasu spędzisz na pakowaniu oraz staniu w kolejce na poczcie. Może nie będzie to dokładnie połowa mniej, ale coś koło tego, bo z tego co zauważyłem większość osób kupuje tylko po 1 przedmiocie, który ich akurat w danym momencie interesuje. I wszystko mimo tego, że większość sprzedawców tak samo liczy cenę przesyłki przy zakupie 1, jak i 3 przedmiotów.

Jakie jeszcze mam wnioski odnośnie sprzedaży? Sprzedaż według mnie to nic innego jak spekulacja. Jest tak, ponieważ kupujesz najpierw towar w dużej ilości (w hurtowej cenie za sztukę), poddajesz go jakiejś obróbce np. oczyszczeniu, konserwacji itp. (lub nie) i wystawiasz na aukcjach w wyższej cenie. Jesteś niejako do tego zmuszony, aby sprzedawać towar drożej, aby generować zysk. Twój przychód jest pomniejszony o prowizję allegro i opłatę za wystawienie aukcji, koszt kupienia towaru, podatek oraz ewentualnie VAT jeśli go płacisz. Wszystko to należy brać pod uwagę przy ustalaniu cen za oferowane przedmioty.

Kupowanie, aby sprzedać to zupełnie normalne zjawisko w świecie handlu. I tak oto przedmioty mogą krążyć sobie od osoby do osoby przez wiele lat, a przy każdej transakcji jego kupna i sprzedaży udział mają pieniądze. Raz cena przedmiotu może być więc wyższa, a raz niższa. Piszę tu oczywiście mając na myśli sprzedaż przedmiotów używanych. Kiedyś każdy z tych przedmiotów był nówką, ale w momencie pierwszej transakcji zakupu zmienił się w przedmiot używany. O dziwo jeśli taki przedmiot został wyprodukowany w małej ilości i jest to towar poszukiwany przez wiele osób to jego cena z czasem będzie rosnąć. Ale to już zupełnie inna historia…About

Nazywam się Marcin. Na tym blogu podejmuję tematykę finansów, psychologii i sportu. Zapraszam do komentowania i lajkowania moich wpisów.

View all posts by